Amennyiben valamilyen oknál fogva változik a domain használó neve, vagy a személye, fontos, hogy ez a tény mielőbb átvezetésre kerüljön a Nyilvántartásban, hiszen a jog szerinti használó az, aki a Nyilvántartásban szerepel. Időnként előfordulnak komoly viták is az át nem vezetett domain használó adatok miatt.
Az adatok frissítése a Nyilvántartónál a Regisztrátoron keresztül történik.

Az adat változtatásokhoz az okirattal védett domain nevek esetén először át kell térni faktoros azonosításra.

A különböző eseteket az alábbiakban taglaljuk.


Domain név átruházása

Ez egy klasszikus eset, amikor egy domain használó – akár magán-, akár jogi személy – átruházza a domain használati jogát egy másik személyre, a köztük létrejött megállapodás alapján. (Jogilag tehát nem a domain adás-vételéről lehet szó, hanem a használati jognak az adás-vételéről)


Mennyibe kerül egy domain átruházása?

A regisztrátorok a díjat szabadon állapítják meg.


Fontosabb általános szabályok

  • Átruházáskor az átruházás kedvezményezettje lesz az új domain igénylő, illetve használó, de ehhez – ahogyan bármely domain igénylőnek – meg kell felelnie a Domainregisztrációs Szabályzat domain igénylőkre vonatkozó feltételeinek és domain igénylőként szerződést kell kötnie egy regisztrátorral a domain fenntartására. Nem feltétlenül szükséges a domain aktuális regisztrátorával szerződnie (lásd később).
  • A domain név lejárati dátuma az átruházással nem változik meg.
  • Amennyiben a név okirattal védett domain, átruházás előtt át kell térni a Domainregisztrációs Szabályzat 3.3 pontjában ismertetett faktoros azonosításra.
  • Az átruházást követő 30 napig, sem az adott domain név újabb átruházása, sem regisztrátor váltása nem kezdeményezhető.


Átruházás típusok


1. Irányított átruházás

Ez az egyszerűbb eset, amikor az átvevő domain-igénylő a domain regisztrátoránál igényli a nevet. Ebben az esetben nincs szükség domain engedélyezési kódra (ún. auth kód). A folyamatot a Domainregisztrációs Szabályzat itt ismerteti.

Ennek lényege, hogy:

Ha a domain név okirattal védett domain, átruházás előtt át kell térni faktoros azonosításra a Domainregisztrációs Szabályzat 3.3 pontja szerint.

Az új domain-igénylő a domain aktuális Regisztrátoránál igényli a domaint.

A Nyilvántartó az aktuális domain-használóval lefolytatja a faktoros azonosítást, melynek során a domain-használó jóváhagyja az átruházást.


2. Nyitott átruházás

Ez akkor szükséges, ha az átvevő igénylő nem a domain aktuális regisztrátoránál igényli az átruházandó nevet. Ekkor szükséges a domain engedélyezési kód kikérése a Nyilvántartótól, mely a elsősorban regisztrátoron keresztül történik. A folyamatot a Domainregisztrációs Szabályzat itt ismerteti.

Ennek lényeges pontjai:

Ha a domain név okirattal védett domain, átruházás előtt át kell térni faktoros azonosításra a Domainregisztrációs Szabályzat 3.3 pontja szerint.

Ehhez az átruházás típushoz szükséges a domain engedélyezési kód kikérése a Nyilvántartótól:
a) A kód kikérését alapesetben az aktuális domain-használó Regisztrátora indítja el a domain-használó hitelesítése után. A domain engedélyezési kódot az aktuális domain-használó faktoros azonosítás és jóváhagyás után kapja meg, vagy a regisztrátortól, vagy a Nyilvántartótó.
b) Amennyiben a kód kikérése a Regisztrátoron keresztül valamilyen okból sikertelen, úgy a domain-használó a kód kikérését elindíthatja a start.domain.hu oldalon keresztül. A domain engedélyezési kódot a domain-használó a Nyilvántartótól sikeres hitelesítés után kapja meg.

A domain engedélyezési kódot az aktuális domain-használó átadja az új domain-igénylőnek, aki egy általa választott Regisztrátornak nyújtja be a Domainregisztrációs Szabályzat 1.2.2 pontjának megfelelő domain igénylést a domain engedélyezési kóddal együtt, annak lejárati határidején belül.


3. Átruházás teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba foglalt nyilatkozat alapján okirattal védett domain név esetén

Ez az átruházás típus akkor lehet előnyös, ha a az érintett domain név okirattal védett az átvevő domain-igénylő a domain aktuális Regisztrátorától különböző Regisztrátornak nyújtja be az igénylését.

Az átruházás kötelező feltétele, hogy az új domain-igénylő az aktuális domain-használónak az átruházásról szóló, teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba foglalt nyilatkozatát a Regisztrátornak megküldje. A nyilatkozatot a Regisztrátor elektronikus úton továbbítja a Nyilvántartásba.

A folyamatot a Domainregisztrációs Szabályzat itt ismerteti.

    Jogutódlás, öröklés

    Felsoroljuk a különböző lehetséges eseteket, közös bennük, hogy:

    • a változást a regisztrátornak kell bejelenteni,
    • okirattal védett domain esetén a változás bejegyzését megelőzően át kell térni a faktoros azonosításra,
    • a változtatás bejegyzését a használó faktoros azonosítással hagyja jóvá.



    1. Jogutódlás esetek jogi személy domain használó esetén

    A leggyakoribb esetek:

    • Átalakulás (pl. cégforma változás), vagyis amikor egy cégből egyetlen cég lesz – ez egy egyszerű adat módosítás, melyet célszerű mielőbb bejelenteni a regisztrátornál.
    • Beolvadás, vagy egyesülés, amikor több cégből lesz egyetlen cég keletkezik – ebben az esetben az új cégnek új domain fenntartási szerződést szükséges kötni egy regisztrátorral (akár a jelenlegivel, akár másikkal).
    • Kiválás, amikor egy cégnek több jogutóda keletkezik – ebben az esetben a domain név használat tekintetében jogutód cégnek szükséges új domain fenntartási szerződést kötni egy regisztrátorral. Okirattal védett domain esetén szükséges a regisztrátornak eljuttatni egy olyan cégszerűen aláírt nyilatkozatot, melyben a cég hivatalos képviselője a cég nevében nyilatkozik, hogy a domain használati jog tekintetében ő a jogutód.
    • Egyéni vállalkozó saját magának, mint magánszemélynek adja át a domain használat jogot – a Nyilvántartó ezt is jogutódlásként kezeli, és ez is egy egyszerű adat módosítás, melyet célszerű mielőbb bejelenteni a regisztrátornál. A váltás után az egyéni vállalkozó már nem tudja a vállalkozásában a domain használat költségeit elszámolni, ugyanakkor a domain keresőben (whois) nem fognak megjelenni az adatai.


    2. Természetes személyek esetén a jogutódlás jellemző esetei

    • Természetes személy saját magának, mint egyéni vállalkozónak adja át a domain használat jogot – a Nyilvántartó ezt is jogutódlásként kezeli, és ez is egy egyszerű adat módosítás, melyet célszerű mielőbb bejelenteni a regisztrátornál. A váltás után az egyéni vállalkozó a vállalkozásában el fogja tudja számolni a domain használat költségeit, ugyanakkor a domain keresőben (.hu whois) meg fognak jelenni egyes adatai.
    • Öröklés – ebben az esetben a domain használati jog örökösének új domain fenntartási szerződést szükséges kötni egy regisztrátorral.
      Okirattal védett domain esetén a regisztrátornak meg kell küldeni az öröklést igazoló dokumentumok másolatát. Hagyatéki végzés hiányában az elhalálozást igazoló okiratra van szükség, valamint egy olyan nyilatkozatra, melyben az örökös – teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan – nyilatkozik, hogy – a többi örökössel megállapodott és ő a domain használati jog örököse. A Nyilvántartó egyetlen domain használót tart nyilván.
      Lásd még: Gyakori Kérdések – Egyéb kérdések – Amennyiben egy magánszemély meghal, milyen módon lehet átvenni az elhunyt nevén lévő domainnevet? Milyen iratokra van szükség? Mennyi az eljárás költsége?

    Megszűnt, jogerősen törölt domain-használó

    Olykor előfordul, hogy egy cég, vagy más jogi személy (pl. egyesület, alapítvány) jogutód nélkül megszűnik és törlik a cég- vagy más, rá vonatkozó nyilvántartásból, de az általa bejegyzett .hu domain nevek maradnak az ő nevén a hivatalos domain Nyilvántartásban, mert nem gondoskodott arról, hogy a Nyilvántartásban szereplő adatok pontosak legyenek. Különösen fontos, hogy egy jogutód nélkül megszűnt, a nyilvántartásból törölt jogi személy domain nevének a helyzete mielőbb rendeződjék.

    A Domainregisztrációs Szabályzat 3.8.1 pontja szerint a Nyilvántartó, amint tudomására jut egy ilyen eset, köteles a domain regisztrátorát értesíteni. A Regisztrátornak 30 nap áll rendelkezésére a helyzet tisztázására, mely idő alatt akár a 3.8.3 pontban leírt eljárás is lefolytatható (részletek lentebb). Amennyiben a helyzet rendezése sikertelen, úgy a regisztrátor köteles a szerződés megszűnésének tényét a Nyilvántartásban rögzíteni. (Amennyiben a regisztrátor a 30. nap végéig nem rögzíti a Nyilvántartásban a szerződés megszűnésének tényét, úgy azt a Nyilvántartó teszi meg.) Ezután még 30 napig fog működni a domain, mely idő alatt még mindig lehet tisztázni a domain használati jogát és frissíteni a ban a domain használó adatait a Domainregisztrációs Szabályzat 3.8.3 pontban leírt eljárással.


    Ha valaki netán egy ilyen domaint használ, aminek a nyilvántartás szerinti használója jogutód nélkül megszűnt és törölték a nyilvántartásból, akkor a Domainregisztrációs Szabályzat szerint két eljárásra van lehetősége:

    1. Amennyiben azt tudja bizonyítani, hogy a domain igénylésére eredetileg az ő megbízása alapján, illetve kizárólag az ő érdekében vagy használatára került sor, akkor a szükséges dokumentumokkal a saját nevére tudja írtani a domaint.
    2. Amennyiben a nyilvántartásban szereplő domain-használó jogerős törlése óta folyamatosan ő használja a domaint, akkor a regisztrátora segítségével egy megfelelő nyilatkozattal a saját nevére tudja íratni a domaint.

    Egy kicsit részletesebben:



    1. Amennyiben Ön tudja azt bizonyítani, hogy a domain igénylésére eredetileg az Ön megbízása alapján, illetve kizárólag az Ön érdekében vagy használatára került sor, akkor a teendők a következők:

    Ez az eset olyankor szokott előfordulni, amikor a domaint úgy jegyezték be, hogy megbíztak egy céget (pl. a web fejlesztőt), hogy kezelje ő maga a domaint. Az „egyszerűség” kedvéért a megbízott a saját nevére jegyeztette be a domaint, és a fenntartását is ő fizette meg. Lehet, hogy a tényleges használó erről nem is tudott, ő a domain fenntartási díjat a weboldal fenntartási díjjal együtt fizette meg a megbízott cégnek.


    Ilyen esetben elő kell keresni azokat a dokumentumokat, melyekben a domain név regisztrációs és fenntartási szolgáltatást – bármilyen formában – megrendelték az adott cégtől (pl. megrendelés, szerződés, ezzel kapcsolatos számlák, levelezés stb.) A dokumentumok elektronikus másolatát el kell juttatni egy regisztrátorhoz. Alapesetben a saját regisztrátorát célszerű megkeresnie, de nem kizárt más regisztrátoron keresztül kezdeményezni az eljárást. A regisztrátor eljár a Nyilvántartó felé.


    A vonatkozó szabály a Domainregisztrációs Szabályzat 3.8.3.1 pontjában található.



    2. Amennyiben a cégnyilvántartásban szereplő domain-használó jogerős törlése óta folyamatosan Ön használja a domaint, akkor a teendő a következő:

    Önnek egy olyan nyilatkozatot szükséges tennie, melyben büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozik arról, hogy:
    a) nincs tudomása arról, hogy a nyilvántartásban szereplő domain-használó, a törlését megelőzően, a domaint bárkire átruházta volna, és
    b) a nyilvántartásban szereplő domain-használó jogerős törlése óta folyamatosan Ön használja a domaint.

    A nyilatkozatot teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan kell megtennie, és a regisztrátorához kell eredeti példányban eljuttatnia.

    Ez már nem az Ön dolga, de tudnia kell, hogy a Regisztrátornak is nyilatkoznia kell a Nyilvántartó felé, hogy nincs tudomása arról, hogy a nyilvántartásban szereplő domain-használó, a törlését megelőzően, a domaint bárkire átruházta volna.


    Talán bonyolultnak hangzik, de a konkrét teendő az az, hogy az Önre érvényes nyilatkozat mintát letölti, kitölti ki az adataival, hitelesíti a lent megadott módszerek egyikével, és eljuttatja a regisztrátorának. A regisztrátor azután eljár a Nyilvántartó felé.

    A vonatkozó szabály a Domainregisztrációs Szabályzat 3.8.3.2 ponjában található.

    Névváltozás

    A névváltozás, azaz, amikor akár természetes, akár jogi személy megváltoztatja a nevét, egy adat módosítás, melyet kötelező mielőbb bejelenteni a regisztrátornál.

    A névváltozáshoz várhatóan valamilyen okiratot fog kérni a Nyilvántartó, a bejegyzés előtt vagy után.


    Kapcsolódó cikkek: